Gayrimenkul Sertifikası ile Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Gayrimenkul sertifikası ile ev sahibi olabilmek için yapmanız gereken, proje başlangıcında her ev için ayrı ayrı belirlenmiş olan sertifika miktarını tamamlamaktır.

Seçtiğiniz eve karşılık gelen sertifika miktarını, ön talep toplama tarihinden projenin bitiş tarihine kadar istediğiniz zaman tamamlayabilirsiniz. Burada merak edilen konulardan biri de birden çok kişinin aynı ev için başvuru yapması durumunda ne olacağıdır. Sertifika ile ev sahipliğinde başvuru sırası esas alınır. Yeterli sayıda sertifika ile ilk başvuruyu yapan yatırımcı evin sahibi olur. Diğer yatırımcılar da ellerindeki sertifikalar ile halen işlem gören diğer evlere sahip olabilirler.

Gayrimenkul sertifikaları sisteminin ev sahibi olmak isteyenlere sağladığı en büyük katkı, konut müşterilerini komisyon ve faiz ödemekten kurtarmasıdır. Gayrimenkul sertifikaları ile, sahip olmak istediğiniz evin bedeli karşılığı miktarda sertifikayı, proje bitiş tarihine kadar dilediğiniz zaman tamamlayarak ev sahibi olabilirsiniz. Böylece bankaya faiz ve komisyon ödememiş, yalnızca sertifikanın borsada işlem gördüğü sırada oluşacak fiyat artışından etkilenmiş olursunuz. Ki sertifika fiyatlarının normal koşullarda hiçbir zaman konutun satış fiyatının üzerine çıkmayacağını da hatırlatmakta fayda var.