Gayrimenkul Sertifikası ile Nasıl Para Kazanılır?

Gayrimenkul sertifikası ile yatırım yapanların kazanç elde etmek yani bu yatırımdan para kazanmak için 3 seçenekleri vardır.

İlk seçenek, ön talep arzında veya sertifikalar borsada işlem görmeye başladığında düşük fiyattan sertifika alarak, bir süre sonra bu sertifikaların değeri yükseldiğinde bunları borsada satmaktır. Gayrimenkul Sertifikaları 5 Nisan 2017 tarihinden itibaren BİST (Borsa İstanbul) bünyesinde işlem görmeye başlayacaktır. Bu tarihten itibaren, gayrimenkul sertifika fiyatları, talep durumuna ve sertifikası alınan projenin değerini arttırıcı veya düşürücü etkenlere göre artacak veya azalacaktır. Gayrimenkul sertifikası yatırımcısı sertifikanın mevcut değerini kendi iradesi ve insiyatifi ile değerlendirecek, optimum değere ulaştığını düşündüğünde satarak kâr elde edebilecektir.

Gayrimenkul sertifikaları ile para kazanmak için ikinci seçenek, sertifika satın aldıktan sora proje bitimine kadar bekleyerek proje kapsamındaki konut ve iş yeri satışlarından elde edilecek gelirden kendi payına düşeni alarak kazanç sağlamaktır. Gayrimenkul sertifikası arzı yapılmış inşaat projelerindeki taşınmazlar, önceden belirlenmiş bitiş süresi sonunda satılarak nakde çevrilecek ve sertifika sahiplerine ellerindeki sertifika oranında ödeme yapılacaktır.

Sertifika yatırımı ile para kazanmanın üçüncü yöntemi, konut veya iş yeri sahibi olabilecek sayıda gayrimenkul sertifikası biriktirerek taşınmaza sahip olmak, proje bitiminde de bu taşınmazı satarak gelir elde etmektir.