Gayrimenkul Sertifikası Nasıl Alınır, Nerede Satılır?

Gayrimenkul Sertifikaları 5 Nisan 2017 itibariyle BİST (Borsa İstanbul) bünyesinde halka açık işlem görmeye başlayacaktır.

Gayrimenkul sertifikaları, sistem olarak borsada işlem görmesi ve herkese açık şeffaf bir ortamda yatırımın getiri ve zararlarının piyasa koşullarınca belirlenmesi esasına dayanır. Bununla birlikte, yeni gayrimenkul projelerinin ilk sertifika arzlarında bankalar aracılığı ile talep toplanması yoluna da gidilecektir.

Arzı ilk gerçekleşecek olan gayrimenkul sertifikası Makro İnşaat’ın inşa ettiği Park Mavera 3 projesine ait olacaktır. Projeye yatırım yapmak isteyenlar 29-30-31 Mart 2017 tarihlerinde yetkili Vakıfbank şubelerine giderek arz fiyatından gayrimenkul sertifikası sahibi olabileceklerdir. 5 Nisan 2017 tarihinde ise gayrimenkul piyasaları BİST bünyesinde halka açık işlem görmeye ve diğer hisse senetleri gibi alınıp satılmaya başlanacaktır.

Gayrimenkul sertifikasına yatırım yapanlar sahip oldukları sertifikaları nakde çevirmek istediklerinde yine BİST bünyesinde satış işlemi yapmaları gerekecektir. Borsa üzerinden alım satım işlemlerini, borsada yatırım yapma imkanı sunan tüm bankalar sağlayacaktır. Konu ile ilgili gelişmeleri Gayrimenkul Sertifika adresinden ve sosyal medya kanallarımızdan takip edebilirsiniz.