Gayrimenkul Sertifikası emlak piyasasında heyecan yarattı

SPK tebliğ taslağına göre, gayrimenkul sertifikaları ile konut projelerindeki daireler metrekare bazında satışa çıkacak. Bir metrekarelik bile olabilecek sertifika, projeler başlarken satışa çıkacak ve borsada ihraç edilecek.

Gayrimenkul sektörünün finansmanında günümüzde, maketten satış diye adlandırılan sat-yap modeli geleneksel finansman modeli olarak kullanılıyor. Bunun dışında  banka kredileri ve öz kaynak kullanılarak finanse edilen projelerde ise yap sat modeli öne çıkıyor. Bu iki geleneksel uygulamanın dışında menkul kıymetleştirme ve sermaye piyasası araçlarından faydalanılarak da gayrimenkul projelerinin finansmanı mümkün. Bunlardan bir tanesi de SPK’nın üzerinde çalıştığı ‘Gayrimenkul Sertifikası’.

Gayrimenkul sertifikası Türkiye’de geçmişte kullanılmış, ancak beklentileri karşılamadığı için bugün kullanımda olmayan bir finansman yöntemi. Gayrimenkul sertifikası; belirli bir gayrimenkul projesini gerçekleştirmeyi üstlenenler tarafından, inşa edilecek veya edilmekte olan gayrimenkul projelerinin finansmanında kullanılmak üzere ihraç edilen menkul kıymetler anlamına geliyor. SPK tebliğ taslağına göre, gayrimenkul sertifikaları ile konut projelerindeki daireler metrekare bazında satışa çıkacak. Bir metrekarelik bile olabilecek sertifika, projeler başlarken satışa çıkacak ve borsada ihraç edilecek. Proje tamamlanana kadar sertifika işlem görecek ve proje bittiğinde işlemden çekilecek. Elinde sertifika olanlardan isteyen dairesini isteyen parasını alacak.

“Gayrimenkul Sertifikası” uygulamasının yeniden gündeme gelmesi inşaatçıları şimdiden heyecanlandırdı. Hem konut üreticilerine hem de vatandaşa avantaj sağlaması öngörülen düzenlemeyle küçük yatırımcıların projelere ortak edilmesi amaçlanıyor.