TOKİ’den metrekare ile ev satışı

Gayrimenkul Sertifikası ile metrekare metrekare ev alma dönemi 2017’de başlayacak.

Konut satışlarında metrekare bazında her bütçeye uygun yatırım aracı olarak hazırlanan Gayrimenkul Sertifikası Sistemi 2017’de ilk kez uygulanacak. İlk proje Türkiye’nin devlet eliyle en büyük konut üreticisi TOKİ Kayabaşı projesi olacak. İlk uygulama için Borsa İstanbul, Sermaye Piyasası Kurulu ve Merkezi Kayıt Kuruluşu neredeyse tüm hazırlıklarını tamamlamış durumda. TOKİ tarafından Kayabaşı bölgesinde hayata geçirilen sosyal konut projesi kapsamında Gayrimenkul Sertifikası ile metrekare metrekare ev satışı yapılacak.

Gayrimenkul Sertifikalı konut satışları ile yatırım amaçlı ev satışlarında bütçe kadar metrekare sahibi olunabilecek. Ggayrimenkul sertifikasının Borsa İstanbul’da halka arzının da 2017 içinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Vakıf Yatırım’ın konuyla ilgili hazırlıklarını tamamladığı, ilk ihracı gerçekleştirecek kurumlardan birisi olacağı söyleniyor.

Daha çok konut üreticisi firmaların sertifika satışlarında daha fazla alıcıya erişeceği, satışlar konusunda sıkıntı yaşamadan yatırıma imkan vereceği ifade ediliyor. İnşaa edilen projede satın alınacak Gayrimenklul sertifikası kapsamında dairenin yeri, katı, cephesi, şerefiyesi dikkate alınarak proje bitiminde kaç sertifika ile satılacağı belirlenmiş olacak. Projenin sertifikalara bölünen kısmı halka arza edilecek. Vatandaşlar birikimlerine göre gidip borsada bu sertifikalardan satın alacak. Proje bittiğinde isteyen yatırımcı yeterli sertifikayı biriktirerek konut sahibi olabileceği belirtiliyor.